Olszówka Dolna
Olszówka Dolna to administracyjna część Bielsko-Białej, której nazwa pochodzi od niem. Ohlisch. Znajduje się w południowej części miasta, a charakterystyczne dla jej budownictwa są wille letniskowe, powstałe na przełomie XIX i XX wieku oraz budynki o przeznaczeniu turystycznym, w tym głównie domy wczasowe i hotele, pochodzące również z tamtejszego okresu, które zachowały się do dnia dzisiejszego.
Do dnia dzisiejszego Olszówka Dolna zachowała turystyczny charakter, a obecnie znajdują się w niej również domy jednorodzinne, w tym głównie wille i domu deweloperskie. Ponadto w dzielnicy znajduje się też
Szpital Wojewódzki, Subrejonowy Ośrodek Leczenia Psychiatrycznego, siedziba MZK Bielsko-Biała i siedziba tutejszego Radia Bielsko. Mimo tego dzielnica do dnia dzisiejszego posiada charakter głównie turystyczny i tak kojarzy się przyjezdnym.
Położenie na mapie miasta
Olszówka Dolna jako jedna z dzielnic Bielsko-Białej, która znajduje się w południowej części miasta, w dolinie rzeki Olszówki. Jest umiejscowiona u podnóża pasma Beskidu Śląskiego.
Obszar dzielnicy wlicza się w górskie szlaki turystyczne, a w granicach Olszówki Dolnej znajdują się cztery szczyty Beskidu Śląskiego, takie jak:
– Cuberniok (O wysokości 731 m n.p.m.);
– Dębowiec (O wysokości 525 m n.p.m.);
– Kołowrót (O wysokości 798 m n.p.m.);
– Mokry Groń (O wysokości 601 m n.p.m.)
W tej dzielnicy miasta zlokalizowane są też szlaki narciarskie, które są w zimie atrakcją dla turystów i okolicznych mieszkańców, a w dolnej części znajduje się tzw. Cygański Las, wraz z parkiem leśnym, będącym miejscem wypoczynku. W obrębie dzielnicy znajduje się również Polana pod Dębowcem oraz tor saneczkowy.
Olszówka Dolna położona jest w większości na terenie górzystym, w graniach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Jedna z jego części – tzw. Cygańskiego Lasu pozostaje pod ochroną w ramach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o takiej samej nazwie.
Olszówka (niem. Ohlisch) – dzielnica Bielska-Białej położona w południowej części miasta, w dolinie rzeki Olszówki, u podnóża Beskidu Śląskiego.
Pierwsza wzmianka o Olszówce pochodzi z 1572 r. Miejscowość powstała w wyniku zasiedlenia pastwiska miejskiego należącego do niedalekiego miasta Bielska. W 1848 r. została podzielona pomiędzy Kamienicę (część zachodnia, zwana odtąd Olszówką Górną) i Mikuszowice Śląskie (część wschodnia, zwana odtąd Olszówką Dolną). Już na początku XIX wieku zostały odkryte walory turystyczno-wypoczynkowe obu części miejscowości. Pod koniec tego stulecia były to już tereny typowo turystyczne – istniały liczne wille letniskowe (należące głównie do bogatych mieszkańców Bielska), ścieżki spacerowe, obiekty gastronomiczne, rozrywkowe i noclegowe (m.in. schronisko turystyczne na Dębowcu), wychodziło stąd także wiele szlaków turystycznych w okoliczne góry. Dolna część Cygańskiego Lasu stała się parkiem leśnym. W 1895 r. Olszówka Dolna uzyskała połączenie tramwajowe (zlikwidowane w roku 1971) z Bielskiem, a w 1953 r. powstała kolej linowa na Szyndzielnię. W 1968 r. zarówno Kamienica, jak i Mikuszowice zostały włączone w granice Bielska-Białej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olsz%C3%B3wka_(Bielsko-Bia%C5%82a)
Olszówka Dolna
z: Olszówka Dolna, 43-300 Bielsko-Biała
do: MZK Bielsko-Biała, Długa 50, 43-309 Bielsko-Biała
MZK Bielsko-Biała
z: MZK Bielsko-Biała, Długa 50, 43-309 Bielsko-Biała
do: Zajazd u Heńka, Świętego Andrzeja Boboli 49, 43-316 Bielsko-Biała
Zajazd u Heńka
z: Zajazd u Heńka, Świętego Andrzeja Boboli 49, 43-316 Bielsko-Biała
do: SIX85, Długa 59, 43-300 Bielsko-Biała
Pierogi i krokiety
z: SIX85, Długa 59, 43-300 Bielsko-Biała
do: Niepubliczne Przedszkole JONATAN na Rzecznej, Rzeczna 6C/1 43-300, 43-309 Bielsko-Biała
Niepubliczne Przedszkole JONATAN
z: Niepubliczne Przedszkole JONATAN na Rzecznej, Rzeczna 6C/1 43-300, 43-309 Bielsko-Biała
do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała
Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Obszary (Bielsko-Biała) link