Błatnia
szczyt, który pokochasz!
Błatnia – szczyt, który pokochasz!
Polskie góry wielu osobom kojarzą się z monumentalnymi tatrzańskimi szczytami lub też dzikimi zakątkami zapomnianych bieszczadzkich wsi z widokiem na zjawiskowe Połoniny i Tarnicę z charakterystycznym krzyżem. Na dłuższą wycieczkę wybieramy Śnieżkę – królową Karkonoszy, czy też Śnieżnik, z Jaskinią Niedźwiedzią u swoich stóp. Polskie Beskidy, choć równie piękne i tajemnicze, wydają się nieco niedoceniane, choć sytuacja ta już od kilku lat zaczyna się zmieniać. Turyści coraz częściej wybierają tą część kraju, a beskidzkie szlaki stają się coraz popularniejsze. Jeśli uważasz, że w górach widziałeś już wszystko – przyjedź w Beskidy. To tu, w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego, wznosi się Błatnia – miejsce, które musisz odwiedzić, by poczuć klimat prawdziwych gór.
Wszystkie drogi prowadzą na Błatnią…
Błatnia to szczyt, leżący w grupie Klimczoka, którego wysokość szacuje się na 917 m n.p.m. I choć nie są to imponujące liczby, to właśnie tutaj możesz poczuć klimat prawdziwych Beskidów. Wybierając ten kierunek, musisz jednak wiedzieć, że swój spacer na szczyt odbędziesz najprawdopodobniej wraz ze sporą liczbą wielbicieli górskich szlaków. Błatnia bowiem przyciąga wielu turystów. To również częsty wybór rodzin z małymi dziećmi. Nic dziwnego, skoro na szczyt prowadzi aż 9 różnych szlaków, wychodzących z różnych punktów na mapie Śląska. Możesz dojść tutaj chociażby ze Skoczowa, Szyndzielni, Ustronia, Jaworza i Brennej. Jedno jest pewne – zabierz ze sobą koc i więcej jedzenia, gdyż z pewnością zechcesz zostać na dłużej.Droga na wierzchołek góry, w zależności od wybranego szlaku, zajmie Ci ok. 2-3 godzin, choć oczywiście możesz zdecydować się na znacznie dłuższe wejście. Choć Błatnia nie jest zaliczana do wymagających szczytów, a jej wysokość nie przekracza nawet 1000 m n.p.m., możesz być pewien, że również ten spacer zapewni odpowiednią dawkę wysiłku i pozwoli spalić sporo kalorii. Wymagające nieco kondycji podejścia, mieszają się tutaj z łagodnymi fragmentami szlaku. Wszystko to sprawia, że wchodząc na Błatnią każdy znajdzie coś dla siebie – odrobinę wysiłku, spokój górskiego szlaku i krajobrazy, prześwitujące pomiędzy drzewami, pokrywającymi zbocza szczytu. Na górę prowadzą również szlaki dydaktyczne, dzięki którym możesz poszerzyć swoją wiedzę. Aby to uczynić, wybierz szlak drwali, szlak harcerski lub też pstrąga górnego. W tym miejscu bowiem wszystkie drogi prowadzą na Błatnią!
Schronisko na Błatniej – beskidzki klimat w najlepszej odsłonie
Niemalże na szczycie wzniesienia zlokalizowane jest schronisko, zapraszające wielbicieli górskich wędrówek do odpoczynku przy ciepłym posiłku lub chłodnym napoju, w zależności od pory roku i osobistych preferencji. Schronisko na Błatniej powstało już w 1926 r. W czasie II wojny światowej stacjonowały w nim wojska niemieckie, które całkowicie zdewastowały drewniany budynek. Materiał pozyskany z rozbiórki, wykorzystany został do budowy umocnień, choć wojna w zasadzie miała się już ku końcowi. Na szczęście obiekt szybko wrócił na swoje miejsce, by już w 1945 r. jego próg przekroczyli pierwsi turyści. Sukcesywna rozbudowa placówki i zaufanie, jakim obdarzyli ją wielbiciele górskich wycieczek spowodowały, że dziś Schronisko na Błatniej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najchętniej odwiedzanych schronisk w polskich górach. Jeśli nie lubisz gwaru i sezonowego tłoku w tego typu obiektach położonych na szlakach, możesz śmiało odpocząć na łonie przyrody. Miejsca z pewnością wystarczy dla wszystkich. Od schroniska już tylko krótki spacer dzieli Cię od głównego celu podróży – szczytu Błatniej.
Szczyt Błatniej – miejsce, które pokochasz!
Z wierzchołka Błatniej podziwiać możesz przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego. Zobaczysz tutaj Skrzyczne, Baranią Górę, Kiczory i Wielką Czantorię. Stąd spojrzysz również z góry na śląską aglomerację i zabudowania Bielska-Białej. Z tej wysokości sprawiają one wrażenie wyjątkowo niepozornych. To tutaj możesz usiąść spokojnie i zachwycić się pięknem rozległych widoków i radością z osiągnięcia kolejnego szczytu.Błatnia to z pewnością dobry wybór, jeśli lubisz to, co w górach najpiękniejsze – strome podejścia, zalesione zbocza, piękne widoki i odpoczynek w klimatycznym schronisku. Wszystko to sprawia, że w to miejsce ludzie wracają, często nawet wielokrotnie. Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się dlaczego, tym razem na kierunek wyprawy wybierz Beskid Śląski, a na pewno wrócisz tu jeszcze nie jeden raz.
Czytaj dalej Szyndzielnia link