Przejdź do treści

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

wyjątkowe zabytki w zamkowych komnatach

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – wyjątkowe zabytki w zamkowych komnatach
Bielsko-Biała to miasto położone malowniczo u stóp Beskidów nad rzeką Białą. Można powiedzieć, że jego losy są zagmatwane, niemalże jak historia całego kraju. Przez wielu bywa nazywana Małym Wiedniem. Nic dziwnego, skoro to właśnie tutaj secesyjne zabytki przeplatają się z fantastycznymi muzeami, a wszystko to w przepięknej scenerii Beskidu Małego i Śląskiego. Tu, gdzie gwar kawiarni i restauracji wydaje się nigdy nie cichnąć, a historia odcisnęła swoje ślady niemalże w każdym zakątku, znajdziesz nie tylko relaks i odpoczynek od codziennych zajęć i obowiązków, ale również odbędziesz wyjątkową podróż do przeszłości. Wszystko to za sprawą jednego z największych zabytków miasta – Zamku książąt Sułkowskich, będącym dziś siedzibą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.


Krótka historia wielkich zmian
Za początek miasta uznaje się rok 1951, kiedy to doszło do scalenia dwóch miejscowości o zupełnie innych obliczach – Bielska i Białej. Przez kolejne dziesięciolecia miasto rozwijało się, zawdzięczając swój dobrobyt najpierw sukiennictwu, a po zakończeniu II wojny światowej przemysłowi motoryzacyjnemu. Ostatnimi właścicielami Bielska byli Sułkowscy i to od ich nazwiska swą nazwę przyjął zamek, położony na wzgórzu we wschodniej części Starego Miasta. Jego historia sięga jednak aż XII stulecia. Zgodnie z legendą, miał tutaj znajdować się gródek zbójników, napadających na kupców, podróżujących przez okoliczne tereny. W rzeczywistości był to jednak element miejskich fortyfikacji. Pewne jest natomiast, że w XIV w. drewniana warownia spłonęła, a na jej miejscu stanął murowany zamek, który na całe lata stał się siedzibą Piastów cieszyńskich. Przez kolejne stulecia zamek powoli stawał się bardziej rezydencją szlachecką, niż obronną twierdzą, choć nie zatracił on jeszcze pierwotnego charakteru. Dopiero Sułkowscy dokonali w nim zmian, przez które warownia straciła swoje cechy obronne. Modernizacja została przeprowadzona przez Ludwika Sułkowskiego w XIX w. i to właśnie jej efektem jest wygląd, który możesz podziwiać, odwiedzając Bielsko-Białą.

Świadectwo historii regionuDziś na Zamku książąt Sułkowskich zobaczyć możesz ekspozycje i wystawy tutejszego Muzeum Historycznego. Historia tej placówki sięga jednak jeszcze początków XX w. Wtedy to władze Białej, położonej na terenie ówczesnej Galicji i śląskiego Bielska zdecydowały o powstaniu dwóch muzeów. Muzeum w Białej zostało otworzone dla zwiedzających w 1904 r., a w Bielsku dwa lata później. Jednak to właśnie ono stało się jednym z największych muzeów regionalnych w ówczesnej Polsce. Niestety, sytuację zupełnie zmienił wybuch II wojny światowej. Choć placówki połączono, tworząc Muzeum Regionalne, wszystkie niemalże eksponaty zniszczone zostały w trakcie działań wojennych, a los pozostałych jest do tej pory nieznany.Zakończenie wojny pozwoliło reaktywować muzeum. Wtedy to podjęto decyzję o zlokalizowaniu go w komnatach Zamku książąt Sułkowskich. Nie był to jednak koniec burzliwej historii placówki. W połowie XX w. została ona upaństwowiona i pełną niezależność uzyskała dopiero 13 lat później. Obecnie działa ona pod nazwą Muzeum Historycznego w Bielsku Białej. Główna siedziba znajduje się na zamku, stanowiącym wyjątkowy zabytek Starego Miasta. Koniecznie musisz również odwiedzić jego trzy oddziały – Starą Fabrykę (dziś Muzeum Techniki i Włókiennictwa),Fałatówkę oraz Dom Tkacza.

Spacer po Muzeum Historycznym
W pięknych wnętrzach zamkowych komnat zobaczyć możesz szereg wystaw i mnóstwo eksponatów, poświęconych historii regionu. To tutaj przeniesiesz się aż do czasów prehistorycznych i odbędziesz wyjątkową wędrówkę przez kolejne epoki. Stała wystawa „Z dziejów miasta i zamku” przybliża odwiedzającym najstarsze dzieje Bielska-Białej i najbliższych okolic. Zobaczysz tu również zachowane do dziś pamiątki historyczne, takie jak dokumenty, księgi i godła. Jeśli interesuje Cię życie codzienne dawnych mieszkańców, z pewnością więcej czasu spędzisz w części, przeznaczonej na wystawę etnograficzną.Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zgromadziło również wiele dzieł sztuki, datowanych na przeróżne stulecia. Zobaczysz tu zarówno figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem i ptaszkiem, datowaną na XIV w., jak i galerię malarstwa XIX i XX stulecia. Całość ekspozycji wieńczą sale, w których zaprezentowano dzieła współczesnego środowiska artystycznego, wywodzącego się z Bielska-Białej i najbliższych okolic. To jeszcze jednak nie koniec atrakcji, jakich możesz spodziewać się, spacerując po przepięknych komnatach zamku. Ze zbiorów własnych Muzeum utworzono bowiem również zbrojownię i pokój myśliwski, a także Lapidarium z zachowanym fragmentem dzieła, przedstawiającego rycerza w zbroi. Możesz również wziąć udział w jednym z wydarzeń kulturalnych, odbywających się regularnie w najbardziej reprezentatywnej z zamkowych komnat lub też odpocząć w tutejszej Galerii, pełniącej również funkcję kawiarni muzealnej.
Wizyta w Bielsku-Białej nie może odbyć się bez zwiedzania tutejszego Muzeum Historycznego. To nie tylko fantastyczne podróż w czasie, którą odbędziesz dzięki zgromadzonym tu eksponatom. To także świadectwo, że żadne zawieruchy historyczne nie są w stanie zniszczyć tego, co osiągnęły minione pokolenia w trosce o zachowanie tożsamości i kultury regionu.