Czas
Czas potrzebny na stworzenie strony internetowej, tak samo jak jej cena zależy od bardzo wielu czynników. Ogromny wpływ ma na to fakt, czy będziesz zajmował się tym samodzielnie, czy też zlecisz jej wykonanie profesjonalnej firmie, a także od jej wielkości oraz stopnia skomplikowania. Jeśli ma to być prosta, nieskomplikowana witryna pełniąca głównie rolę wizytówki firmowej proces może zając kilka dni. W przypadku bardzo rozbudowanych witryn z dużą ilością treści oraz podstron czas ten może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.
Projekt
Jeśli chcesz, aby strona oparta była na indywidualnym projekcie odpowiadającym Twoim preferencjom oraz wymaganiom jej stworzenie będzie skomplikowanym oraz długotrwałym procesem. W takim przypadku bowiem najpierw grafik zajmuje się stworzeniem wstępnego projektu, który następnie przesyłany jest do akceptacji bądź zmian. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii trafi on w ręce programisty, który przechodzi do programowania poszczególnych elementów strony. Jeśli więc zależy Ci na czasie możesz wybrać gotowy szablon lub wykonać stronę samodzielnie korzystając z dostępnych w Internecie darmowych rozwiązań.
Współpraca
Na czas tworzenia profesjonalnej strony internetowej ogromne znaczenie ma także współpraca między klientem, a agencją, która się tym zajmuje. Jeśli chcesz, aby była ona wykonana w terminie musisz zadbać o to, aby odpowiednio wcześnie dostarczyć niezbędne do tego materiały. Każdy dzień zwłoki uniemożliwia bowiem rozpoczęcie pracy, a co za tym idzie wydłuża się cały czas potrzebny na jej stworzenie. Bardzo często zdarza się także, że przesłane materiały muszą zostać dodatkowo obrobione przez grafików oraz copywriterów, aby były one przystosowane na potrzeby późniejszego pozycjonowania witryny.
Tworzenie
Tworzenie strony internetowej, zwłaszcza tej profesjonalnej i bogatej w treść to proces skomplikowany, który wymaga zaangażowania wielu osób. Zanim przystąpią oni do działania konieczne jest dokładne zaplanowanie pracy oraz umówienie z klientem szczegółów dotyczących tego, jaką ma on wizję. Wszystko więc w ogromnej mierze zależy również od tego, jak przebiega taka współpraca. Dobra strona musi być stworzona w taki sposób, aby była ona intuicyjna i prosta w obsłudze dla użytkowników. Nie można także zapomnieć o tym, aby była ona zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ to właśnie na nich w zdecydowanej mierze będzie ona wyświetlana. Zarówno więc proces projektowania, wykonywania, a także finalnego jej testowania zajmuje sporo czasu. Musisz liczyć się z tym, że agencje mają także szereg innych projektów do wykonania co także wpływa na czas oczekiwania.
Samodzielnie
Czas, jaki niezbędny jest na samodzielne stworzenie strony zależy przede wszystkim od Twoich umiejętności. Jeśli skorzystasz z gotowego szablonu, który wymaga jedynie uzupełnienia go o kilka informacji może zająć Ci to od kilku godzin do kilku dni. Jeśli będziesz chciał jednak zmodyfikować poszczególne elementy szablonu proces ten wydłuży się. Musisz liczyć się z tym, że może okazać się, że coś co początkowo wydawało się początkowo świetnym pomysłem nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku Twojej witryny. Konieczne więc będzie testowanie różnych rozwiązań oraz wybór takiego, który będzie najbardziej atrakcyjny wizualnie dla użytkowników, którzy odwiedzą Twoją stronę.
Funkcjonalność
Na proces przygotowywania strony wpływa także to, czy ma ona funkcjonować w jednym czy też w kilku językach. Dokonanie tłumaczenia niezbędne jest w przypadku witryn firm, które pragną dotrzeć także do klientów zagranicznych. Zmodyfikowanie jej wyglądu, a przede wszystkim przetłumaczenie każdego elementu na obcy język wymaga dodatkowego nakładu pracy, a co za tym idzie wydłuża znacząco cały proces. W takim przypadku musisz dostarczyć do agencji zajmującej się Twoją stroną przetłumaczonych na język obcy treści. Możesz także zdecydować się na to, że to tłumacz współpracujący z agencją dokona takiego przekładu. Na to, jak długo to zajmie wpływa także fakt, jaki będzie to język. O ile tłumaczenie na popularne języki, takie jak angielski czy hiszpański nie sprawi większej trudności, tak teksty w innym języku mogą wymagać większego nakładu pracy.