Straconka
Straconka jako dzielnica Bielska-Białej funkcjonuje od 1 stycznia 1973 roku, ale pierwsze wzmianki o Straconce jako przysiółku Lipnika pochodzą z roku 1550. Niemniej w 1973 roku została podzielona pomiędzy Bielsko-Białą, gminę Kozy i gminę Wilkowice. Do Bielska-Białej przyłączona została cała zamieszkała część Straconki z czasem stając się dzielnicą tego miasta o takiej właśnie nazwie. Obecnie dominuje w niej zabudowa jednorodzinna, a jej położenie przyczyniło się do tego, że jest idealnym miejscem wypadowym na liczne szlaki turystyczne. Jest to także miejsce, gdzie można natknąć się na wyjątkowe zabytki. Należą do nich kościół Matki Boskiej Pocieszenia z 1873 r, późnobarokowa kapliczka z 1830, a także kilka XIX-wiecznych willi oraz dawna leśniczówka Habsburgów. W swojej długiej historii Straconka (Bielsko-Biała) była również odrębną wsią, gminą, a po drugiej wojnie światowej również gromadą. Czynna tu była kopalnia rudy żelaza i kamieniołomy, a jako miejscowość turystyczna Straconka (Bielsko-Biała) rozwinęła się w drugiej połowie XIX wieku.
Położenie dzielnicy Straconka (Bielsko-Biała)
Straconka (Bielsko-Biała) zajmuje południowo-wschodni obszar Bielska-Białej i położona jest w dolinie potoku Straconki u podnóża Beskidu Małego, który jest pasmem górskim będącym częścią Beskidu Zachodniego. Straconka jest więc przede wszystkim atrakcyjna pod względem turystycznym jako punkt wypadowy na najważniejsze szlaki w obrębie tego pasma górskiego, którego najwyższym szczytem jest Czupel. To tutaj można między innymi rozpocząć Mały Szlak Beskidzki czy na Magurkę Wilkowicką, która jest czwartym szczytem co do wielkości Beskidu Małego, a także wiele innych. Prawie wszystkie tereny w obrębie dzielnicy wchodzą w obręb Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Przez dzielnicę przebiega droga lokalna do Międzybrodzia Bialskiego oraz droga ekspresowa S1, która stanowi wschodnią obwodnicę miasta. Obecnie dzielnica Straconka obejmuje powierzchnię około 584,55 ha i zamieszkiwana jest przez 3149 osób. Wzdłuż dzielnicy przepływa potok o tej samej nazwie, który wpada do rzeki o nazwie Biała będącej prawym dopływem Wisły.
Straconka (niem. Dresseldorf) – południowo-wschodnia dzielnica Bielska-Białej, położona w dolinie potoku Straconki, u podnóża Beskidu Małego.
Została założona jako przysiółek Lipnika ok. roku 1550 i od 1848 do 1973 r. i była odrębną wsią. W 1875 r. erygowana została w Straconce parafia z kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia.
Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład osiedla (jednostki pomocniczej gminy) o tej samej nazwie, która prawie w całości pokrywa się z granicami historycznymi i zwyczajowymi. W 2007 osiedle Straconka miało powierzchnię 584,55 ha i zamieszkane było przez 3149 osób (538,7 os./km²).
Straconka stanowi dziś podmiejską dzielnicę o charakterze mieszkalnym, w której dominuje zabudowa jednorodzinna. Jest też punktem wyjścia licznych górskich szlaków turystycznych, m.in. Małego Szlaku Beskidzkiego.
Większość terenów górskich w obrębie dzielnicy wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Wzdłuż dzielnicy przepływa potok Straconka, który w Leszczynach wpada do Białej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Straconka_(Bielsko-Bia%C5%82a)
Straconka
z: Straconka, 43-318 Bielsko-Biała
do: Bar Gawra, Konarowa 15, 43-318 Bielsko-Biała
Bar Gawra
z: Bar Gawra, Konarowa 15, 43-318 Bielsko-Biała
do: Apteka Agaty, Górska 158, 43-318 Bielsko-Biała
Apteka Agaty
z: Apteka Agaty, Górska 158, 43-318 Bielsko-Biała
do: OSP Straconka, Górska 129, 43-318 Bielsko-Biała
OSP Straconka
z: OSP Straconka, Górska 129, 43-318 Bielsko-Biała
do: Pizzeria Restauracja Avanti, Górska 134, 43-300 Bielsko-Biała
Pizzeria Restauracja Avanti
z: Pizzeria Restauracja Avanti, Górska 134, 43-300 Bielsko-Biała
do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała